گتˇ ولگ

Wikipedia جي
پرش به ناوبری پرش به جستجو
گيلکي ويکيپدياٰ خۊش بۊماين

رها دانشنامه‌اي گه همه تؤنن اۊنه دچین وچین بکۊنن.
۵٬۶۵۴ ته گيلکي وانويس


دؤجئه وانیویس

ملوانˇ أنزلىˇ فۊتبالي باشگاه

ملوان بندر انزلی

باشگاه فرهنگی ورزشی ملوان نیروی دریایی بندر انزلی در سال 1348 تاسیس ببوسته اون هم فقط در رشته فوتبال. که اونه حامی هم ناوبان کریم رستگاری راد بو. رییس وقت تربیت بدنی نیروی دریایی انزلی و اونه مربی هم اقای بهمن صالح نیا بو. که معروفه به پدر فوتبال گیلان و خودش هم از بازیکنان تیم ملوان بو.

بهمن صالح نیا که معلم ورزش مدرسه بو در بندر انزلی با یه تعداد از خو شاگردان باشگاهه چاگود. ملوان خو کاره از بازی و مسابقه دانش اموزی کشور و مسابقه های استانی شوروع بوگود . و خیلی زود خوره فارسانه به لیگ دسته اول کشور. و از هو اول با نتایج خوبی که کسب بوگوده خوره تو مرکز توجهان قرار بدا.

ملوان از سال 1352 در تمام لیگ های ایران میئن حاضر بو و فقط در سال 75 بو که برای اولین باردر مسابقان لیگ فوتبال سقوط گودنه بچشه. ملوان در سال 78 برای دومین بار سقوط بوگود و در سال 81 هم برای سومین بار هه کار تکرار ببوسته.

با تمام أ اوضاع و احوال ملوان بتانسته ئیته کارنامه خوب و مثبت از خودش بجا بنه ، ملوان تا سال 1380 بهترین تیم شهرستانیه لیک برتر ایران بو. هر چند بعد از اون سپاهان و فولاد خوزستان تیم ملوانه به رتبه سوم ببردده...دۊمباله

جرگه'ن

ايمرۊ

ايمرۊ: دۊشمبه، ۱۵۹۱ ديلمي، ورفنˇ ما ۳ (۱۱ جۊن سال ۲۰۱۸)

Wikipedia:ورفنˇ ما ۳ دؤجئه تفاقؤن

دؤجئه تاتايي

کاترينا فؤن بؤرا يته آلماني راهبه بۊ گه مارتين لۊتر (مسيحي متجدد ؤ پرؤتستانˇ آئينˇ بنأنأنکس)ˇ أمرأ ايزدواج ؤ کاتؤليکˇ رؤحانئنˇ ايزدواجˇ ممنۊعيتˇ قانۊنه نقض بؤده.

کاسپي زوؤنؤن