چئي

Wikipedia جي
پرش به ناوبری پرش به جستجو
چئي

چئي ایسمه ایته گیاه ایسه. چای واژه ای ایسه چینی یعنی از اول در کشور چین و هتو در شمال کشور هندوستان و با همون واژه وارد زبان اما ببسته .

جالبه بدانیم که تلفظ ا کلمه در چین شمالی و جنوبی با هم فرق کونه یعنی در چین شمالی اونه تی و در چین جنوبی چای گیدی خاورمیانه و افریقا مین اونه چای و در کشورهای اروپایی اونه تی گیدی.

بوته چای اولین بار چین مین اون هم پنج هیزار سال پیش شناخته ببوسته و به مرور زمان اونه خاصیتان ایته ایته کشف ببو. علاوه بر خوردن ، چئیی تو صنعت رنگرزی هم از اون استفاده گودیدی.

چای در ایران[دچينواچين]

تاریخ مصرف چئیی امی ایران مین واگرده به سده هفده یه میلادی ، بر اساس بنویشته هایی که از مسافران و جهانگردان به دست بمو که از قرار معلوم نوشیدنی ای بو که پولداران و اربابان از اون استفاده گودید.

فردی به ایسم محمد علی ، معروف به کاشف السلطنه چایکار، که از دارالفنون و بعدش هم از سوربن فرنسه خو مدرکه فیگیفته و ادم با سوادی هم بو با عنوان ژنرال کونسول ایران معمور ببسته بشه به هند و نماینده دولت ایران ببه در اویه . ا آقا در زمان مظفرالدین شاه قاجاراولین ایرانی ای بو که خو سعی و تلاش مره در نقش ایته بازرگان و تاجر شوروع بوگود به یاد گیری کاشتن چایی و تولید و مصرف گودن اون . کاشف السلطنه در تولید و تکثیر بوته های جای زحمات زیادی بکشه . وقتی وگردسته ایران دنبال جایی بو که بتانه چای در اون تولید بوکونه پس از وامختنهای فراوان لاجؤن به دلیل اب و هوای مناسب خوب ترین جا شناخته ببسته برای ا کار.

الان هوتویی که دانیدی لاهیجان و چئیی نامان به هم گره بخورده هر چند در ا چند سال خیلی بی توجهی ببوسته به ا صنعت متاسفانه خیلی از کارخانه داران هم ورشکسته ببوستیدی به خاطر قاچاق چای از کشوران دیگر،که البته ا موضوع در تاریخ صد ساله ورود چای به ایران تا الان بی سابقیه.

خواص چای[دچينواچين]

خوردن چئیی دم بوگوده باعث به حرکات تنفسی تند تر ببه ، سرعت گردش خون زیادا به،خواب الودگی از بین بشه، ادم احساس کونه نیروی جدیدی بیگیفته ، ادم فکر و مغز فعالتره به ، هنه ویسیه که وقتی خسته بیدی، ضعف اوریدی یا برای کسانی که بیماری قلبی داریدی یا مثلا آسم داریدی گیدی چئیی بخورند.

تازگی ها ثابت ببوسته چئیی از پوسیدگی دندانان هم جلوگیری کونه یعنی باعث به دندانان کلماجین نبن . شاید خوب ببه بدانید کی چئیی بعد از اب پر مصرف ترین نوشیدنی جهانه.

سربس[دچينواچين]