رشتˇ شأرداري

Wikipedia جي
(مسير عوضاؤدن رشتˇ شهرداری أجي)
پرش به ناوبری پرش به جستجو


حاجی میرزا خلیل نامی بو که از مشروطه خواهان درستکاری بو مامور به ساختنه بلدیه(شهرداری) به. و انجمنی چاکونه به نام (انجمن بلدیه) که یه تعداد از افراد اونه میئن عضو بو تا به حاجی میرزا خلیل کمک و همفکری بوکونید.

رشته شهرداری

کارهایی که بایستی بوگودیبید سنگفرش کوچان و خیابانان(اون موقع خیابانان خاکی بو و با اولین باران تبدیل به گیل و لجن بستی) طاق زئن زیر خیابانان به منظور عبور فاضلاب . رسیدگی به قصابخانان و نانوایان ...و از أ مسائل که او زمان اهمیت خاصی خوشانه داشتیدی. حاجي ميرزا خليل آقا، اولين رييس انجمن بلديه رشت بو . اون از او ادمای کاری بو که خو کارا با جدیت تمام برای ابادانی شهر شوروع بوگود.


شماره ۱۸ روزنامه نسيم شمال به تاريخ ۹ ربيع الثانی ۱۳۲۶ صفحه ۳ اتو خوانیم:

انجمن مبارک بلديه به سعی و اهتمام آقای حاج ميرزا خليل آقا كه رييس بلديه است، شب و روز در فكر ترفيع حال اهالی و تخفيف قيمت اجناس و ارزانی ارزاق ميباشند. راه پير بازار كه از خرابی ممتنع العبور بود، در اين ايام به اهتمام بلديه به نيكوترين طرحی مشغول تعمير است و ايضاً بلديه قول داده است كه هر شب هزار چراغ از الكتريسيته و فانوس های ملّون در معابر و محلات شهر رشت روشن كند. در زمان تصدی حاج ميرزا خليل آقا، ساختمان كنونی شهرداری رشت هنوز ساخته نشده بود و اداره بلديه در محل ساختمان «خوستاريا» مستقر بود.

اولین اداره بلدیه رشت ، بعد از انتخاباتی که در تاریخ دهم بهمن ماه 1286 بر گوزار ببوسته ، تشکیل ببوسته.

اغاز به کار بلدیه که همزبان با تئران ببوسته بو .تاثیرات زیادی بر توسعه شهریه رشت داشتی.

اول تیر 1305 ، اداره بلدیه رشت به ساختمان نوساز خودش مونتقلا بوسته که با الهام از از معماریه نئوکلاسیک اروپا بویژه معماری سنت پترز بورگ روسیه و توسط معماران ایرانیه مقیم در رشت ساخته ببوسته و الان نیز هتو مقر شهرداری رشت ائیسه.

شهرداریه رشت شامله ساختمان شهرداری و برج ساعت که نماد شهره رشته و موزیه پست و ساختمان قدیمیه هتل ایران ئیسه .

بناهایی که دور میدان شهرداریه رشت نها در اوائل سلطنت رضا شاه پهلوی (1340 - 1320 ه ش )چاگوده ببوسته.

برج ساعته شهر داری به هنگام زلزله مهیب و ویرانگر گیلان در سال 1369 ویرانا بو. که بعدن به صورت قبل بازسازی ببوسته.