Wikipedia:رسانه رانمایی

Wikipedia جي
بوؤز: گردسن، وامج
آشنایی با مدیا
صدا و تصویر
MIDI
میان‌بُر:
وپ:مدیا

پرونده‌های مدیا در ویکی‌پدیا

بعضی از مقاله‌های ویکی‌پدیا دارای پرونده‌های صوتی یا ویدئویی‌اند

بعضی از مقاله‌های ویکی‌پدیا دارای پرونده‌های صوتی یا ویدئویی‌اند. هدف این راهنما توضیح چگونگی اجرای این پرونده‌هاست. پرونده‌های مدیای ویکی‌پدیا قابلیت اجرا در تقریباً تمام رایانه‌های شخصی را دارند. اما رایانهٔ شما باید مجهز به نرم‌افزار درست باشد. اگر رایانهٔ شما به طور خودکار این پرونده‌ها را هنگامی که روی آنها کلیک می‌کنید اجرا نمی‌کند، می‌توانید با بارگذاری و نصب نرم‌افزارهایی آزاد از اینترنت قابلیت لازم را فراهم کنید.

پرونده‌های صوتی ویکی‌پدیا معمولاً دارای بافت صوتی آگ/وربیس (ogg/vorbis) و پرونده‌های ویدئویی دارای بافت آگ/تئورا (ogg/Theora) هستند. این بافتها تقریباً شبیه بافتهای دیگر‌ همچو Mp3 و MPEG که برای اجرای پرونده‌های صوتی و تصویری به کار می‌روند، هستند. با این تفاوت که بافتهای آگ (ogg) دارای حق ثبت نبوده و کاملاً آزاد و بازند.

گاه پرونده‌های موسیقی بافت MIDI دارند. پرونده‌های دارای این بافت معمولاً با همان نرم‌افزارهای موجود قابل اجرا بوده و نیازی به نصب نرم‌افزاری جدید ندارند.

دستورالعمل نصب نرم‌افزار >>


برای کمک گرفتن در مورد ساخت و تبدیل صدا و تصویر به فرمت قابل استفاده در ویکی‌پدیا ویکی‌پدیا:ساخت و کاربرد پرونده‌های مدیا را ببینید. .